Bezpieczne wakacje w dobie pandemii.

Nietypowe rok – bezpieczne wakacje 2020.

Bezpieczne wakacje powinny być dla nas priorytetem. Ten rok jest dla nas wszystkich niebywałym wyzwaniem. Wiele organizacji, w tym nasza, zostało zmuszonych do przełożenia zaplanowanych działań z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek. Trwająca epidemia nowego koronawirusa sprawiła, że również wakacje są inne niż dotychczas. Niektórzy rodzice decydują się obecnie na rezygnację z planów wyjazdowych, widząc poważne zagrożenie w rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Jeszcze inni czują się bezpiecznie i chcą zapewnić rodzinie odpoczynek i dużo rozrywki.  Jak znaleźć w tej sytuacji złoty środek i nie dać się zwariować?

Wpływ COVID-19 na zdrowie dzieci.

W internecie możemy trafić na wiele artykułów, które zawierają niesprawdzone informacje. Treści są z jednej strony bagatelizujące i pokazują, że znaczna większość dzieci przechoruje zarażenie bezobjawowo. Z drugiej strony pojawiają się doniesienia o “tajemniczej chorobie” – Kawasaki, czyli poważnym stanie zapalnym organizmu, który rzekomo jest wywoływany właśnie przez wirus SARS-CoV-2. Konieczne jest obserwowanie swojego dziecka pod kątem objawów grypopodobnych takich, jak:  kaszel, gorączka, biegunka, ogólne osłabienie, bóle głowy. Mogą być one symptomem zarażenia, ale równie dobrze nasze dziecko może być zarażone i nie wykazywać żadnych objawów. Faktem jest, że dzieci są mniej narażone na ostry przebieg choroby, nie zmniejsza to jednak zagrożenia. Potencjalnie takie “bezobjawowe” dziecko może z łatwością zarażać inne osoby w otoczeniu przyczyniając się tym samym do szybszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Czy możemy na tej postawie zbudować swoje stanowisko wobec wirusa? – Dlaczego nie?  

Choroba COVID-19 jest wywoływana przez całkiem nowy wirus, który nie jest jeszcze dobrze poznany i przebadany. Środowisko medyczne i naukowe dopiero “raczkuje” w tym temacie. Pojawiają się tysiące nowych badań oraz artykułów naukowych, które często sobie zaprzeczają. To naturalne, że na obecnym etapie nie zawsze jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić, które z nich są zgodne z rzeczywistością, a które zawierają błędne hipotezy. Musi upłynąć jeszcze trochę czasu zanim będziemy mieć 100% pewność w kwestii nowej choroby. Do tego czasu nie powinniśmy sugerować się swoim przeczuciem, artykułami z niepotwierdzonych źródeł czy teoriami spiskowymi. Należy śledzić oficjalne stanowiska Ministerstwa Zdrowia oraz zalecenia wydane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Po pierwsze zachowaj ostrożność.

Dzieci, zwłaszcza małe nie rozumieją potencjalnego zagrożenia i związanych z tym ograniczeń. To my, dorośli jesteśmy za nich odpowiedzialni i powinniśmy dawać im dobry przykład poprzez swoją postawę. Istnieje kilka ważnych punktów, które nie są dla nas trudne do wykonania, za to w dużym stopniu ograniczą rozprzestrzenianie się choroby:

1. Pamiętaj o zasadach higieny:

Dokładnie myj ręce mydłem nawet jeśli wydają Ci się czyste, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych oraz sklepach. Nie dotykaj rękoma okolic twarzy. Nie kichaj i nie kaszl w pobliżu obcych osób oraz w miejscach publicznych i sklepach.

2. Zawsze używaj czystej maseczki: 

Maseczka, choć niewygodna jest w stanie ograniczyć zarażenia niemal do 100% jeśli nosi ją każda osoba w danym pomieszczeniu. Pamiętaj, że maseczki jednorazowe nie mogą być używane wielokrotnie a maseczka wielorazowa np. bawełniana musi być wyprana po każdym użyciu w co najmniej 60 stopniach. WAŻNE: maseczka powinna zakrywać cały nos i usta oraz szczelnie przylegać do twarzy.

3.Zachowaj odstęp od obcych ludzi:

Zwróć na to uwagę szczególnie podczas zakupów. Nie podchodź do półki, jeśli ktoś przy niej już stoi, poczekaj na swoją kolej. Omijaj innych spacerując pomiędzy alejkami. Zachowaj odstęp w kolejce do kasy. Dotykając klamek, produktów czy pieniędzy używaj rękawiczek jednorazowych. Niezwykle ważny punkt, który powinien być respektowany pomimo noszenia maseczek. Należy zachować odstęp ok 2 m wszędzie, gdzie mamy do czynienia z osobami dla nas obcymi. Jest to wyraz naszej kultury osobistej i poszanowania przestrzeni drugiej osoby. Bardzo rzadko można zaobserwować ludzi, którzy stosują się do tej zasady pomimo, że wymaga od nas jedynie odrobiny uważności i cierpliwości. Dlatego prosimy: pomyśl o innych!

4. Zwracaj innym uwagę:

Miej odwagę zwracać uwagę na nieodpowiedzialne zachowania osób, które mijasz w miejscach publicznych. Reaguj jeśli widzisz, że ktoś nie korzysta z maseczki i rękawiczek oraz nie zachowuje odpowiedniego dystansu. Masz prawo czuć się bezpiecznie wszędzie, gdzie postanowisz przyjść, domagaj się tego. Tyczy się to również miejsc pracy i zapewnienia ochrony wszystkim pracownikom.

Oczywiście tych punktów możemy wymienić dużo więcej, jednak cztery powyższe są szczególnie istotne i nie wymagają od nas żadnego wysiłku oraz nie ograniczają nas w dużym stopniu. Nie popadaj w przesadę, ponieważ żadna skrajność nie jest dobra dla naszego zdrowia psychicznego. Pamiętając o zasadach ostrożności nie możemy popaść w fobie dotyczącą zarazków czy niewychodzenia z domu.

Dbaj o zdrowie psychiczne.

Epidemia budzi u dorosłych i dzieci uczucia takie, jak: niepewność, lęk, niepokój, strach. Każdy inaczej radzi sobie z emocjami, jednak musimy pamiętać, że izolacja i nagłe zmiany w codziennym życiu potęgują negatywny nastrój. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wspierać siebie oraz nasze dzieci. Dlatego bądźmy spokojni i rozmawiajmy o obecnej sytuacji bez wyrażania samych obaw. Wytłumaczmy naszym pociechom, że zależy nam na tym, żeby spędziły bezpieczne wakacje. Pozwólmy sobie odczuwać wszystkie, nawet skrajne emocje, ponieważ nie ma nic gorszego niż tłumienie ich wewnątrz. Stwórzmy okazję do wspólnego spędzania czasu z rodziną w sposób jak najbardziej bezpieczny. Zamiast wizyty w zatłoczonym miejscu postawmy na kontakt z naturą i sport. Na pewno wpłynie to pozytywnie na waszą relację oraz zdrowie. 🙂

Nauczmy się odpowiedzialności społecznej.

Kiedy po raz kolejny Twoje dziecko zapyta, czy może wyjść na osiedlowy plac zabaw, żeby spotkać się z rówieśnikami, wytłumacz mu na czym polega SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Nawet jeśli wydaje się nam, że wirus nie jest zagrożeniem dla naszej rodziny i dzieci, nie zapominajmy o grupach szczególnego ryzyka (osoby chore i seniorzy). Nasza odpowiedzialność polega na tym, żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby i musimy patrzeć na siebie i innych, jako potencjalnych roznosicieli wirusa. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zabranianie dzieciom wyjścia jest uciążliwe dla obu stron, jednak nie oznacza to, że musicie zostać zamknięci w domu. Zorganizuj czas na zewnątrz w bardziej bezpiecznych miejscach i stosujcie się do wyżej wymienionych zasad ostrożności. Przy odrobinie chęci i organizacji można zapewnić rodzinie rozrywkę nie narażając przy tym siebie oraz otoczenia. Bezpieczne wakacje nie są niemożliwe. 😉