Czy koronawirus jest groźny dla dzieci?

Jak dziecko przechodzi zakażenie koronawirusem – COVID-19?

4 marca, w Zielonej Górze wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Od tego czasu rodzice a także pracownicy placówek edukacyjnych zadają sobie pytanie: Co się stanie jeśli dziecko zarazi się tą chorobą? Powszechnie wiadomo już, że wirus najgroźniejszy jest dla osób starszych, co jednak z najmłodszą częścią społeczeństwa?

Zebrane do tej pory dane pokazują, że jeśli dziecko zostanie zarażone to przechodzi chorobę bezobjawowo. Do tej pory nie odnotowano na świecie śmiertelnego przebiegu choroby u dziecka. Czy w takim razie możemy odetchnąć z ulgą? Pomimo braku objawów dziecko zaraża inne osoby, z którymi ma kontakt podczas choroby. To właśnie dlatego omawiany wirus jest tak groźny. Rozprzestrzenia się bardzo szybko, czasem bezobjawowo, a gdy trafi na osłabiony organizm np. osoby starszej, może się to dla niej bardzo źle skończyć.

Jak zapewnić dziecku ochronę przed zarażeniem?

  • Obserwuj objawy- jeśli zauważysz objawy grypopodobne i wysoką gorączkę, a dodatkowo Twoje dziecko miało w ciągu ostatnich dwóch tygodniu kontakt z osobami z krajów wysokiego ryzyka, zgłoś się na oddział zakaźny.
  • Przestrzegaj zasad  higieny- wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego istotne jest częste i dokładne mycie rąk, przedmiotów codziennego użytku oraz pożywienia. Unikaj kontaktów cielesnych, nawet uścisków dłoni z obcymi ludźmi.
  • Dbaj o zdrowie- tak, jak w przypadku innych chorób wirusowych niezbędne jest wzmacnianie odporności poprzez zdrowy styl życia. Zwróć uwagę na ilośc witamin w diecie swojej rodziny. Spożywajcie dużo warzyw i owoców.
  • Unikaj masowych wydarzeń- Z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że powinniśmy unikać zbiorowych imprez. Tłum nieznanych nam ludzi, skupionych w jednym miejscu sprzyja przenoszeniu wirusa.

Pamiętajmy, że wszelkie środki ostrożności są wdrożone, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wirus nie zagraża życiu Waszego dziecka, ale może spowodować przeniesienie choroby na osoby starsze, dla których jest już zagrożeniem życia. Bądźmy ostrożni, ale nie popadajmy w panikę, ponieważ śmiertelność przy koronawirusie jest porównywalnie niska – wynosi 3,4%. Stosujmy się do zaleceń specjalistów i pamiętajmy, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek.