O FUNDACJI

Fundacja „Lubimy Działać” powstała 3 lutego 2017 roku. Jesteśmy organizacją non-profit, która w swojej działalności łączy wątki społeczne, prozdrowotne i proekologiczne. Dbamy o czyste powietrze w placówkach, w których przebywają dzieci i przyczyniamy się do poprawy nie tylko stanu zdrowia najmłodszych, ale i komfortu procesu nauczania i zabawy. Edukując zwiększamy świadomość problemów, jednocześnie przekazując receptę jak zmienić złej jakości powietrze na lepsze.

Naszym działaniom patronują prezydenci miast oraz
marszałkowie 8. województw Polski.

Nad wartością merytoryczną naszych działań
czuwają polskie towarzystwa naukowe.

CO JUŻ ZROBILIŚMY

W latach 2017-2018 w przedszkolach i żłobkach na terenie Dolnego Śląska przeprowadziliśmy działania pilotażowe pod nazwą „Zdrowy Oddech Dziecka” oraz „Zdrowe Przedszkola”. Angażując ponad 50 placówek w I edycję konkursu kreatywnego mieliśmy możliwość zbadać jakość powietrza w we wnętrzach, obserwować ich potrzeby, a także zdobyć doświadczenie potrzebne do dalszego rozwoju. Celem akcji było zwrócenie uwagi na jakość powietrza jakim oddychają najmłodsze dzieci w miejscach, gdzie przebywają niemal połowę swojego dnia. Trzy zwycięskie placówki otrzymały profesjonalne oczyszczacze powietrza o łącznej wartości 25 000 zł.

Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Wiele miesięcy pracy zaowocowało stworzeniem czegoś wyjątkowego – ogólnopolskiego programu edukacyjnego oraz akcji ”Oddech Motyla”. 6 marca 2019 roku wystartowała jego I edycja. Zaangażowanych w nią zostało ponad 8500 osób z 7 województw Polski. Przeprowadziliśmy wtedy również kolejną edycję konkursu kreatywnego. Otrzymaliśmy ponad 200 projektów konkursowych. Trzy zwycięskie placówki otrzymały profesjonalne oczyszczacze powietrza, a dwie wyróżnione – zewnętrzne mierniki jakości powietrza z dostępem do pomiarów w czasie rzeczywistym. Łączna wartość nagród przekroczyła 40 000 złotych.

Największą nagrodą dla nas był widok angażujących się w akcję dzieci, ponieważ wiemy, że kształtując nawyki najmłodszych budujemy bardziej świadome w kwestii ochrony środowiska i zdrowia społeczeństwo – mówi Mariusz Jakubas, Prezes Fundacji Lubimy Działać – jednocześnie jesteśmy ogromnie wdzięczni za zaangażowanie się tak wielu placówek edukacyjnych, rodziców, samorządów oraz firm. To właśnie bliska współpraca różnych środowisk przyczyniła się do sukcesu akcji.

Jak lubimy działać?

O walce ze smogiem mówi się często. Fundacja „Lubimy Działać” idzie o krok dalej. Nie tylko mówimy, ale przede wszystkim działamy na rzecz najmłodszych w miejscach, gdzie spędzają większość czasu: przedszkolach i żłobkach. To od nas zależy jakim dorosłymi będą dzisiejsze dzieci.

Cele statutowe fundacji realizujemy przez:

  • akcje społeczne

  • programy i warsztaty edukacyjne

  • konkursy

  • fundusze grantowe

  • happeningi

ZARZĄD FUNDACJI

Ci, którzy lubią działać

Mariusz Jakubas

„Nigdy, nigdy, ale to nigdy się nie poddawaj”

– Prezes i założyciel Fundacji

 

Optymista, życzliwie nastawiony do świata i ludzi, wizjoner ze specjalnością zarządzania. Lubi tworzyć i pomagać. Pomysł na własną Fundację dojrzewał razem z nim, jest wynikiem empatii i przeżycia na sobie skutków zanieczyszczonego powietrza. Nazwa Fundacji jest oczywistym efektem aktywnego stylu życia założyciela i wezwaniem do wspólnego działania. „Lubimy Działać” ma skupiać wokół siebie ludzi proaktywnych, odpowiedzialnych i wrażliwych.

Daria Durczak

Uważa, że – „Nasza świadomość i wiedza są najlepszym narzędziem do walki z problemami zdrowotnymi”

– Członek zarządu i rzecznik prasowy Fundacji

 

Podobnie jak Mariusz lubi działać i pomagać, potrafi empatycznie słuchać. Promocja zdrowia dzieci i dbanie o zdrowie w kontekście populacyjnym to wyzwania, które stały się istotną przyczyną, dla której w 2017 roku dołączyła do zespołu Fundacji. Według Darii sukces jest miarą naszych oczekiwań wobec celów, które sobie w życiu wyznaczamy. Drogą pełną wyzwań, niespodzianek i przeciwności, które zmuszają nas do pozytywnych zmian i rozwoju.

Nasza misja i najważniejsze wartości

Najważniejsze wartości jakie wyznajemy to: miłość, odpowiedzialność, uczciwość i pasja. Jesteśmy organizacją non-profit, a miarą naszego sukcesu są zmiany w świadomości społecznej i tworzone w przedszkolach i żłobkach środowisko przyjazne dzieciom. W formie zajęć, warsztatów, konkursów i happeningów rozpowszechniamy sprawdzoną i użyteczną wiedzę w zakresie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie dzieci. W procesie edukacji priorytetowi są dla nas najmłodsi. Pracujemy według modelu i zasad „organizacji turkusowej”, istotne jest dla nas głębsze znaczenie, jakie nadajemy swojej pracy.

Nasza wizja

Celem Fundacji „Lubimy Działać” na nadchodzące lata jest zaangażowanie jak największej ilości osób oraz placówek w akcje społeczne, programy edukacyjne i ochrona najmłodszych przed negatywnymi skutkami zanieczyszczeń powietrza. Poprzez budowanie świadomości społecznej tworzymy miejsca, w których to bezpieczny i zdrowy rozwój dziecka jest najważniejszy. W ramach ogólnopolskich konkursów promujemy stosowanie sprawdzonych i ekologicznych rozwiązań, urządzeń poprawiających jakość powietrza w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Pragniemy, aby każde dziecko było zdrowe i szczęśliwe!