Program edukacyjny

Program „Oddech Motyla” powstał, by z pomocą nauczycieli, rodziców i dzieci działać na rzecz poprawy jakości powietrza. Dbałość o czyste powietrze, świadomość wagi problemu i tego, jak wpływa na zdrowie dzieci dzisiaj, to początek wspólnej, dobrej przyszłości. Takiej, w której dzisiejsze maluchy będą zdrowymi, dorosłymi obywatelami Polski i mieszkańcami Ziemi.

Działamy z miłości do dzieci i czystego powietrza!

Walczymy ze smogiem inaczej niż wszyscy. Zwracamy uwagę na jakość powietrza, jakim dzieci oddychają w pomieszczeniach, w których przebywają na co dzień. Uświadamiamy, edukujemy i nagradzamy tych, którzy walczą z nami o czyste powietrze.

„… jak motyl skrzydła rozchyla”, czyli symbol Akcji –

Dlaczego motyl?

To niewielkie z pozoru stworzenie jest symbolem przemiany, piękna i wolności. To znak początku, przebudzenia świadomości, zwiastun niezwykłych i pozytywnych zmian. Kto nie słyszał o efekcie motyla, kiedy to małymi czynami, jakimi jest zmiana nawyków, można osiągnąć wielkie efekty, jakimi będą zdrowe przyszłe pokolenia.

Jak działamy w programie?

Organizujemy konkursy dla placówek, które zarejestrują się w programie oraz mini konkursy w social mediach Fundacji.

Upowszechniamy w placówkach edukacyjnych materiały dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach, jego wpływu na zdrowie dzieci i sposobów radzenia sobie z problemem.

Organizujemy innowacyjne warsztaty edukacyjne dla dzieci z przedszkoli oraz żłobków.

Każdego roku świętujemy event „Z miłości do czystego powietrza” we współpracy z placówkami, które zarejestrują się w naszym programie.

Raz w roku organizujemy ogólnopolską akcję „Oddech Motyla”, która ma miejsce w social mediach.

Działaj razem z nami. Z miłości do dzieci i czystego powietrza!

Program „Oddech Motyla” powstał, by przy pomocy nauczycieli, rodziców i samych dzieci działać na rzecz zmiany. Dbałość o czyste powietrze, uświadomienie sobie znaczenia problemu i jego wpływu na zdrowie dzieci dzisiaj, to początek dobrej, wspólnej przyszłości. Przyszłości, w której dzisiejsze maluchy będą zdrowymi, dorosłymi obywatelami Polski i mieszkańcami Ziemi.

Masz pytania dotyczące rejestracji i udziału? Napisz do nas: program@lubimydzialac.org

KONKURSY

Konkurs Oddech Motyla odbywa się raz w roku, a skierowany jest do przedszkoli i żłobków z całej Polski. Wystarczy zarejestrować się w naszym programie edukacyjnym i wykonać z dziećmi grupowy projekt: pracy plastycznej i wiersza, który jest interpretacją Oddechu Motyla i ukazaniem miłości do czystego powietrza.

Nagrodami w konkursie są profesjonalne oczyszczacze powietrza, mierniki jakości powietrza oraz drobne upominki dla każdego dziecka.

II edycja konkursu kreatywnego pn. „Oddech Motyla” jest już za nami.

Odbyła się ona w marcu 2019 roku. Dzieci z przedszkoli i żłobków wraz z nauczycielami stworzyły przepiękne projekty plastyczne i wiersze, w których pokazały, że czyste powietrze jest dla nich najważniejsze. Z ponad 200 pomysłowych prac wybraliśmy pięć. Trzech zwycięzców otrzymało profesjonalne oczyszczacze powietrza, a dwa wyróżnione przedszkola mierniki jakości powietrza z dostępem do platformy on-line oraz aplikacji mobilnej. Łączna wartość nagród przekroczyła 40 000 zł.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym dzieciom i nauczycielom. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny, gdyż wszystkie pomysły bardzo dobrze odzwierciedlały ideę Oddechu Motyla. Różnorodność technik i sposobów wykonania pokazała nam, jak ważne jest dla dzieci czyste powietrze.

Oto zwycięzcy:

Nagrody główne:

Przedszkole nr 71 "Pod Topolą" - Galla Anonima 13, 60-547 Poznań [4 profesjonalne oczyszczacze powietrza]
Publiczne Przedszkole Aviatorek - Antoniego Słonimskiego 3, 50-304 Wrocław [2 profesjonalne oczyszczacze powietrza]
Przedszkole Leśny Zakątek - Władysława Łokietka, 61-616 Poznań [2 profesjonalne oczyszczacze powietrza]

Nagrody dodatkowe:

Przedszkole nr 5 „Wrocławskie Krasnale” - Dźwirzyńska 3, 54-320 Wrocław [zewnętrzny czujnik jakości powietrza]
Przedszkole i żłobek "Zielony Zakątek" - Robotnicza 44, 55-095 Długołęka [zewnętrzny czujnik jakości powietrza]

Zobacz, jak wyglądała I edycja konkursu

Aby wziąć udział w naszych konkursach, zarejestruj się w programie

Masz pytania dotyczące rejestracji i udziału? Napisz do nas: program@lubimydzialac.org

WARSZTATY

W ramach naszej działalności prowadzimy autorskie warsztaty edukacyjne z elementami sensoplastyki, stawiając na edukację ekologiczną za pomocą zabawy. Są to autorskie scenariusze zajęć skierowane do przedszkoli oraz żłobków. Ich celem jest kształtowanie zdrowych nawyków oraz postaw proekologicznych wśród najmłodszych dzieci. Stawiamy na innowacyjność i kreatywność. Pragniemy, aby dzieci od najmłodszych lat były uwrażliwiane na problemy związane z jakością powietrza.

Zajęcia promują ekologiczny styl życia oraz kształtują dobre nawyki z nim związane. Przekazują dzieciom wartościową wiedzę w niekonwencjonalny sposób. Wierzymy, że nauka poprzez dobrą zabawę przynosi oczekiwane efekty.

Pragniemy aby najmłodsi wzrastali w duchu dbałości o środowisko naturalne. Tym samym wychowujemy wspólnie świadome pokolenie, które cechuje odpowiedzialność za zdrowie drugiego człowieka i za naszą wspólną planetę.

Nauczycielu, nasza misja jest bliska Twojemu sercu?  Dołącz do grona naszych ambasadorów oraz edukatorów.

Jeśli chcesz, żebyśmy przeprowadzili razem warsztaty w Twojej placówce – skontaktuj się z nami.

AKCJA #ODDECHMOTYLA

Ważną częścią programu „Oddech Motyla” jest akcja o takiej samej nazwie. Tak jak cały program ma służyć uświadamianiu i edukowaniu. Pierwsza akcja odbyła się 06 marca 2019 roku. Był to dzień, w którym w symboliczny sposób zjednoczyliśmy wszystkich tych, którzy tak jak my kochają czyste powietrze. Wydarzenie odbywa się każdego roku. Śledź nasze aktualności i weź udział w kolejnej edycji.

Jak okazujemy miłość do czystego powietrza?

Wykonujemy gest dłoni prezentujący trzepot skrzydeł motyla, symbolizujący nie tylko nadchodzące zmiany, ale także delikatność kurczących się w oddechu płuc dziecka.

 

 

Gest oddechu motyla mogą wykonać wszyscy. Im nas będzie więcej tym lepiej!

Uczestników akcji prosimy o dokumentację jego wykonania za pomocą filmu lub zdjęcia, a następnie udostępnienie gestu w social mediach – Facebook, Instagram.

W zamieszczonym poście oznacz profil Fundacji oraz użyj #oddechmotyla.

INSTRUKCJA – Jak wykonać poprawnie gest „Oddechu Motyla”.

Jest to złożenie w odpowiedni sposób obu rąk, tak, aby odzwierciedlał nam ruch skrzydeł motyla a jednocześnie ruch płuc przy oddychaniu:

  • Przytul do siebie kciuki, a złączone palce obu rąk nieco odchyl.
  • Możesz to zrobić stykając kciuki całą powierzchnią lub czubkami.
  • Ważny jest również ruch obu rąk do środka, zamykający, symbolizujący skurcz płuc w procesie oddychania.
  • Gest wykonujemy w rytmie na dwa. Najpierw składamy kciuki i odchylamy dłonie, po czym wykonujemy ruch palców obu rąk do środka.

Popatrzmy jak pięknie układają się nasze dłonie. Jak różnorodne motyle, wolne i piękne, które proszą o czyste powietrze!